Napisano: 4 Lutego 2018
Ostatnie uaktualnienie: 25 Kwietnia 2020
Copyright © 2010 thewordwatcher
Czy powinniśmy święcić pamiątkę śmierci Isusa?
II Ezdrasza 16:(67) Oto Bóg jest sędzią, bój się go. Zaprzestań swych grzechów i zapomnij o swych nieprawościach, nigdy ich ponownie nie popełniaj; a Bóg będzie cię prowadził naprzód i ochroni cię od wszelkich ucisków. [BM]
Święcenie Pamiątki Isusa jest wynalazkiem apostoła Pawła i Ewangelisty Łukasza, jego ucznia. W żadnych innych materiałach nie mamy nawet śladu o celebrowaniu Isusa Ostatniej Wieczerzy. Najwięcej materiałów w tym temacie znajdziemy w Dziejach Apostolskich.
Ale nie ma o tym ani jednego słowa w dwóch Ewangeliach, Mateusza i Jana ani w Objawieniu. Wynika stąd prosty wniosek.
Celebrowanie Pamiątki nie jest przykazaniem czyli nie jest grzechem brak celebracji!
Czy możemy ją jednak obchodzić?
Oczywiście że tak! Nie ma przecież zakazu! Zwróćmy uwagę na wiele różnych zwyczajów, które zostały zaaprobowane przez Chrystusa. Wesele. Stary Testament nie wspomina o weselu czy ślubie jaki dzisiaj znamy. Niemniej jest to piękny zwyczaj, nie jest on bałwochwalczy i sam Isus uczestniczył w uczcie weselnej a nawet w cudowny sposób zamienił wodę w wino w Kanie Galilejskiej.
Chrzest Jana Chrzciciela. Chrystus uznał chrzest Jana i także nauczał o potrzebie chrztu jako publicznego symbolu obmycia się z grzechów. Czy jest to przykazanie? Czy chrzest Jana Chrzciciela jest obowiązujący? Chrystus także mówi o chrzcie jako o symbolu, który ukazywał w tamtych czasach symbol podporządkowania się Bogu oraz uznania Boga oraz Jego Syna jako Króla Królestwa Bożego.
W tym świetle obchodzenie Pamiątki nie jest czymś niewłaściwym. Ale trzeba pamiętać o jednej niezwykle istotnej sprawie.
Wino jedynie symbolizuje krew Baranka a nie jest Jego krwią, jak uczą nas fałszywe religię, z katolicyzmem włącznie! Podobnie jest z chlebem. Symbolizuje on ciało Chrystusa a nie jest on ciałem rzeczywistym. Nie następuje żadna cudowna przemiana magiczna.
Właśnie tutaj jest poważny problem.
Nazywanie wina krwią Chrystusa jest aktem magii i nazywanie chleba ciałem Chrystusa jest także aktem magii.
Znacznie więcej na temat owej magii w linku - Czy tradycyjny Kościół Katolicki uprawia Magię?
Mówiąc najprościej, jeżeli ktoś chce w taki sposób od czasu do czasu upamiętnić wartość ofiary naszego Zbawiciela, można to zrobić w sposób opisany poniżej lub w jakikolwiek inny sposób, który ma szczerą chęć oddania chwały naszemu Zbawicielowi.
Może to być właśnie Pamiątka lub... spotkanie przy obiedzie z kilkoma innymi naśladowcami Chrystusa i taki obiad uznać wraz z odpowiednią modlitwą za akt podziękowania Chrystusowi za jego ofiarę.
Praktycznie każdy pomysł jest dobry, jeżeli naszym celem jest uszanowanie naszego Zbawiciela w jakiś specjalny sposób.
Ale istnieje pewne niebezpieczeństwo, które należy rozważyć. Nie wolno nam nikogo wielbić tak, jak wielbimy Boga. Isusa szanujemy i oddajemy Mu cześć królewską, ale nie boską. Żadne obrazy nie wchodzą w rachubę i On sam powiedział nam otwarcie: a wy tak się módlcie. Ojcze Nasz któryś jest w Niebie.
On sam czcił swego Ojca modlitwą!
Powinniśmy także pamiętać o tym, że Bóg zawsze ceni bardziej nasze posłuszeństwo niż ofiarę.
Bogu dziękujemy za wszystko i oddajemy Mu należną boską cześć. Syna Bożego czcimy jako króla ale nie możemy się do Niego modlić i wielbić Go jako Boga. On sam nam tego zabronił oraz podał nam modlitwę, jaką powinniśmy używać do wielbienia nasze Boga.
Aby dokładniej zrozumieć ten temat, zwróćmy uwagę na to, jak traktowali Syna Bożego Jego apostołowie. Czy modlili się do niego? Czy nazywali Go Bogiem?
Mateusza 16:(16) A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Mesjasz, Syn Boga żywego. (17) A Isus odpowiadając, rzekł mu: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jonasza, bo nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.
To porównanie i powyższe wersety ucinają jakąkolwiek argumentację na temat Syna Bożego będącego... Bogiem czy nawet częścią tzw. Trójcy. Zwróćmy uwagę na to drugie zdanie, które w pełni potwierdza nie tylko prawdomówność Piotra, ale Syn Boży podaje nam - o czym świadczy ta wypowiedź Piotra - której źródło jest dla nas niezwykle ważne.
Taka informacja jest ujawniana ludziom przez samego Boga i jeżeli ktoś naucza inaczej, znaczy to, że Bóg osobie wielbiącej Syna Bożego jako Boga prawdy nie ujawnił.
To oznacza także, że wszystkie religie czczące Isusa jako Boga nie pochodzą od Boga ponieważ Bóg nie uznał ich za wartych Jego objawienia.
Owe fałszywe religie także odrzucają Naród Wybrany przez Boga oraz najważniejszy plan Boga, który zaprzysiągł na samego siebie. Czyli plan odrestaurowania Królestwa Bożego na całej ziemi.
Zwróćmy szczególną uwagę na to, że świat w ten sposób odrzuca Boga, Syna oraz plany Boga dla całego świata.
Postępujmy więc w tej kwestii według Prawa Bożego, które mówi nam: nie będziesz miał cudzych bogów przede mną!